Aktualności


Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018

Do dnia 31 marca 2017 roku trwa rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2017/2018. Więcej informacji tutaj.


Święto patrona szkoły, Kornela Makuszyńskiego

6 marca 2017 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Podczas uroczystego apelu uczennice Julia Zasada i Amelia Drozdowska przypomniały okoliczności towarzyszące nadaniu szkole imienia. Wszyscy zebrani odśpiewali w obecności pocztu sztandarowego hymn szkoły i hymn Kornelowców, a delegacja drugoklasistów złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową. Uczniowie klasy piątej przedstawili inscenizacje fragmentów książek „ pisarza, co miał słońce w herbie”. Gościliśmy nawet samego Kornela Makuszyńskiego – w tej roli wystąpił Jakub Makowski oraz całą plejadę bohaterów „uśmiechniętych książek”. Jacka i Placka (Milena Konwerska i Kacper Chwiałkowski), małpkę Fiki-Miki (Natalia Reznerowicz), Koziołka Matołka ( Anna Sołtysińska i Alicja Tuchorska), Adasia Cisowskiego (Oskar Borowski), Basię Bzowską ( Magdalena Janczak), Janka (Wiktor Smoliński.). Na zakończenie uczniowie klas III – VI wzięli udział w turnieju wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Cztery drużyny rywalizowały ze sobą odpowiadając na wylosowane pytania. Emocji  nie brakowało, zwłaszcza że wszystkie drużyny wykazały się bardzo dobrą znajomością faktów z życia Kornela Makuszyńskiego. Uroczystość uświetniła prezentacja wierszy poświęconych Kornelowi Makuszyńskiemu, których autorami byli uczniowie klasy IV.

A oto jeden z nich:

O Kornelu Makuszyńskim

Makuszyński autorem wielu książek jest

I rozbawia dzieci nimi też.

Jego książek nie wyrzuca się na śmieci,

Bo wciąż czytają je dzieci.

Wiersze tworzył, książki pisał

A zalety jego doceniane są do dzisiaj.

Gdzieś za lasem lekko pod górkę

Stoi szkoła murowana w jego książkach zaczytana.

Uczniowie w tej szkole mądrzy są

I o jego życiu uczyć się chcą.

Kornel Makuszyński patronem tej szkoły jest,

Więc układamy o nim wiersz!

Zosia Szatkowska


Huczne pożegnanie karnawału

We wtorek 28 lutego wszyscy uczniowie  świetnie bawili się na tradycyjnym szkolnym balu karnawałowym. Przed południem parkiet sali gimnastycznej należał do przedszkolaków; od 14:00 do 17:00 bawili się uczniowie klas młodszych 1-3, a od 16:00 do 19:00 uczniowie klas 4-6. W rytmie skocznej muzyki i najpopularniejszych przebojów muzycznych uczniowie przyjemnie spędzili ze sobą ten zimowy dzień, biorąc udział w konkursach, wspólnych zabawach i tańcach. Podczas krótkiej przerwy był czas  na poczęstunek.  Pyszne słodkości pozwalały zregenerować siły i można było dalej się bawić.  Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko i trzeba było wracać do domu.


Bukiet artystycznych życzeń dla Babć i Dziadków

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka nikomu nie trzeba przypominać. Z zaproszenia do szkoły na uroczyste obchody skorzystały chyba wszystkie Babcie i Dziadziusiowie, miejsca na sali gimnastycznej wypełnione były po brzegi. Gości przywitała dyrektor szkoły pani Barbara Marek składając serdeczne życzenia. Głównymi aktorami programu artystycznego były wnuczęta. Były tańce, recytacje i popisy wokalne poszczególnych klas. Prezentacje swoich wnuków z zaciekawieniem obserwowali Dziadkowie i nagradzali gromkimi brawami. Pomimo chłodu za oknem, wszystkim zrobiło się ciepło na sercu.


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

/Chronimy języki po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej/

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ma przypominać o językowej różnorodności świata i konieczności jej ochrony. Z tej okazji  świętowaliśmy również w naszej szkole.  Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak poprawnie mówić i pisać. Podejmowane  działania miały na celu  wzbogacanie wiedzy na temat języka ojczystego, zainteresowanie dzieci i młodzieży poprawnością języka ojczystego, uwrażliwienie na piękno poezji polskiej, propagowanie kultury żywego słowa, rozwijanie kreatywności. Pierwszoklasiści próbowali swoich sił  w zakresie kaligrafii. Uczniowie pozostałych klas brali udział w „walce z bykami” (ortograficznymi oczywiście). Ponadto piątoklasiści wykonali prace poświęcone wulgaryzmom;  najpopularniejszym błędom językowym;  roli przysłów w języku i  układali rymowanki o języku polskim. Pamiętajmy , że nasz język świadczy o nas!


Jasełka

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia klasa czwarta pod opieką p. Joanny Rypińskiej i p. Anny Laskowskiej wystąpiła w wesołym przedstawieniu opowiadającym historię Narodzenia Pańskiego i króla Heroda. Jasełka urozmaiciły kolędy w wykonaniu Wiktorii Kosteckiej i Justyny Przekwas oraz Milenki Konwerskiej i Natalki Reznerowicz.


Popołudnie z książką

W ramach ogólnopolskiego udziału w projekcie "PoczytajMy" p. Janusz Szymczak i p. Anna Laskowska 15 grudnia zorganizowali "Popołudnie z książką". Wzięło w nim udział 23 uczniów naszej szkoły oraz 7 rodziców. Uczestnicy spotkania czytali wybrane utwory o tematyce świątecznej, po czym wykonali figurki aniołków z masy solnej dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej “Na Skarpie” we Włocławku.


Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

 

Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym

życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Wieńcu


Niezwykły koncert

21 listopada 2016 roku gościliśmy w szkole niecodziennego artystę pana Jacentego Ignatowicza - folklorystę, nauczyciela muzyki z Żywca, uczestnika wielu programów telewizyjnych, finalistę telewizyjnego programu „Mam talent”. Artysta wystąpił w oryginalnym stroju góralskim. Niezwykły koncert  odbył się pod hasłem „Góralska muzyko grojże mi”. Pan  Ignatowicz zachęcał do muzykowania i aktywnego spędzania czasu wolnego. Gawędził i grał na góralskich instrumentach muzycznych i nie tylko. Niezapomniane wrażenia wywołała na słuchaczach zarówno tych bardzo młodych (przedszkolaki)  jak i nieco starszych gra na  dudach,  piszczałkach, trombitach,  multankach, gwizdkach, okarynach,  rogach pasterskich oraz na pile i liściach. Jego motto życiowe: „Żyjmy weselej, jeśli nie bogaciej. I Ty możesz muzykować tak jak ja”.


Szkolna noc klas I-III

18 listopada w ramach realizacji projektu edukacyjno-wychowawczego pod nazwą "DOBRE MANIERY MAMY I NIMI SIĘ WYRÓŻNIAMY, uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami spędzili noc w szkole. Podczas nocnego spotkania uczniowie pogłębiali wiedzę na temat kultury spożywania posiłków. Po wykonaniu gazetki i plakatów na temat kulturalnego zachowania się przy stole, wszyscy rozpoczęli przygotowania do wspólnej kolacji. Uczniowie nakrywali do stołu i prawidłowo posługiwali się sztućcami. Na zakończenie odbyło się czytanie wierszy i opowiadań na temat kulturalnego spożywania posiłków.

Tego wieczoru również z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie zostali zapoznani przez wychowawczynie z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o Prawach Dziecka i  zaangażowani do wykonania prac plastycznych, co pozwoliło na utrwalenie praw w świadomości dzieci.

Additional information